Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce

PKP CARGO S. A.
Oficjalny Patron Skansenu

IMG_2048-1

Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce otwarty został w 1993 roku na terenie dawnej parowozowni, wybudowanej w czasie II wojny światowej. Gromadzenie eksponatów rozpoczęto już w połowie lat 80. Na kilku torach urządzono ekspozycję składającą się wycofanych z ruchu parowozów, lokomotyw elektrycznych i spalinowych oraz pługów, żurawi itp, które poddano rewitalizacji. Część z nich przywrócono do pełnej sprawności technicznej, dzięki czemu dziś mogą prowadzić składy pociągów zestawionych z zabytkowych wagonów. Skansen dysponuje:

Wszystkie pojazdy muszą, zgodnie z przepisami, mieć przeprowadzane naprawy i przeglądy, dlatego należy sprawdzić w opisie pojazdu czy jest aktualnie sprawny czy w naprawie.

Do obsługi czynnych parowozów pozostawiono urządzenia umożliwiające zaopatrzenie w węgiel i wodę oraz oczyszczenie paleniska.

Lokalizacji Skansenu w Chabówce sprzyjała bliskość jednej z najpiękniejszej linii kolejowych w Polsce z Chabówki przez Mszanę Dolną, Limanową do Nowego Sącza, która opierając się elektryfikacji i modernizacji zachowała do dziś niepowtarzalną i oryginalną infrastrukturę kolejową. Obecnie Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce dysponuje najliczniejszą i najciekawszą pod względem różnorodności kolekcją zabytkowego taboru. Rokrocznie Skansen w Chabówce odwiedza kilkadziesiąt tysięcy osób z kraju i zagranicy.

Zachowana infrastruktura techniczna oraz doświadczony zespół pracowników pozwalają na wykonywanie napraw rewizyjnych i głównych lokomotyw parowych oraz wagonów retro. Dzięki temu Skansen w Chabówce może na bieżąco realizować zamówienia na uruchamianie pociągów retro z programem dostosowanym do potrzeb Klienta, oraz wynajmować tabor do realizacji zdjęć filmowych zgodnie z realiami historycznymi.

To właśnie z Chabówki wypożyczano czynny tabor muzealny do realizacji filmów pt. „Lista Schindlera”, „Skrawki”, „Przedwiośnie”, „Sława i Chwała”, „Przygody dzielnego wojaka Szwejka”, „Złoto Dezerterów”, „Aryjska Para”, „Karol”, „Summer Love”, „Szatan z siódmej klasy”, „Katyń”, „Doktor Halina” (Teatr TVP), „Wichry Kołymy”, „Historia Roja”, „Syberiada”, „Bilet na Księżyc”, „Panie Dulskie”, Szpiedzy w Warszawie”, „Zimna Wojna”, „Piłsudski”, „O psie który podróżował koleją”, „Erynie”…

W okresie od 1. października 2023 do 30. kwietnia 2024r. Skansen można zwiedzać codziennie:
– w dni robocze w godz. od 8:00 do 15:00,
– w soboty, niedziele i święta od godz. 8:00 do godz. 15:00.

W okresie od 1. maja 2024 do 31. sierpnia 2024r. Skansen można zwiedzać codziennie:
– w dni robocze w godz. od 8:00 do 18:00,
– w soboty, niedziele i święta od godz. 8:00 do godz. 18:00.

W okresie od 1. września 2024 do 30. wrzenia 2024r. Skansen można zwiedzać codziennie:
– w dni robocze w godz. od 8:00 do 15:00,
– w soboty, niedziele i święta od godz. 8:00 do godz. 18:00.

 

Film dokumentujący działalność Skansenu i jego osiągnięcia

Program TVP z cyklu „1200 Muzeów” Od 4min.10sek. w całości poświęcony naszemu Skansenowi.

Przyjedź i zobacz

Skansen oferuje

Zwiedzanie Skansenu

Prezentujemy ekspozycję m.in. około 90 zabytkowych pojazdów szynowych: normalnotorowych i wąskotorowych

Wynajęcie pociągu retro

Wynajmujemy parowozy wraz z obsługą, wagony, składy historyczne m. in. dla potrzeb realizacji zdjęć filmowych

Rezerwacja noclegu

Dysponujemy 25 miejscami noclegowymi w pokojach 2, 3 i 4-osobowych. Goście mają do dyspozycji kuchnię, salę kominkową, grill, parking