Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce

PKP CARGO S. A.
Oficjalny Patron Skansenu

Dwadzieścia pięć lat minęło jak jeden dzień! Na drugie i na trzecie przygotowujemy się!
Tak, tak. Dokładnie 25 lat temu 11. czerwca 1993 roku nastąpiło oficjalne otwarcie naszej placówki.
Oczywiście uroczyste przecięcie wstęgi poprzedziły trzy lata przygotowań, gromadzenia eksponatów i przygotowanie terenu dawnej Lokomotywowni w Chabówce do nowej funkcji.
A zaczęło się tak. Po przemianach ustrojowych w naszym kraju, rosnące zainteresowanie muzealnictwem kolejowym oraz zaangażowanie kierownictwa PKP pozwoliło na wzbogacenie wzbogacenie parku czynnych parowozów. Początkiem tych działań było skierowanie w 1990 roku do odbudowy parowozu OKz32-2.
Po wnikliwej analizie do odbudowy wytypowano dwa parowozy: Tr12-25 i Ol12-7. Ich remont również wykonały ZNTK w Pile. Pierwszy do Chabówki wrócił Tr12-25. Odbiór po naprawie przeprowadzono pod koniec kwietnia 1993 roku. Kilka dni później już uczestniczył wspólnie z Ty2-911, Ty2-1184 i OKz32-2 w realizacji zdjęć do filmu Stevena Spielberga pt. „Lista Schindlera”.
Uroczyste, otwarcie Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce nastąpiło 11 czerwca 1993 roku. Na zaproszenie kierownictwa Lokomotywowni w Suchej Beskidzkiej (Chabówka była wówczas Zamiejscowym Oddziałem Eksploatacji tzw. ZOE) w ceremonii otwarcia uczestniczyli m.in. Z-ca Dyrektora Generalnego PKP, Dyrektor PDOKP, Konsul Generalny Austrii, Dyrektor Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, Wojewoda Nowosądecki i Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Przez te 25 lat wiele w Skansenie się wydarzyło i dużo by o tym pisać. Najważniejsze jest jednak to, że nadal jesteśmy, ciężko pracujemy, kształcimy nowe pokolenie warsztatowców i maszynistów trakcji wiodącej .
Oczywiście punkt kulminacyjny obchodów jubileuszu nastąpi w trackie Parowozjady’ 2018 w dniach 18 i 19 sierpnia.
Jednak, taka rocznica, nie mogła by się odbyć bez wspomnienia osób,dzięki którym jesteśmy, mamy czynne parowozy i wagony i możemy pochwalić się takim dorobkiem.
Najważniejsza z nich był Paweł Zaleski.
Z inicjatywy Fundacji Era Parowozów oraz Przyjaciół z Forum Pentax.org.pl z tej okazji w sobotę 9.06.2018r. nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Pawła Zaleskiego. Dodatkowo, w sali tradycji, został umieszczony portret Pawła Zaleskiego w mundurze kolejowym z dystynkcjami naczelnika, gdyż w tamtym czasie, w roku 1993, pełnił on funkcję Naczelnika Lokomotywowni Pozaklasowej w Suchej Beskidzkiej, której podlegał Zamiejscowy Oddział Eksploatacji w Chabówce. W sobotniej uroczystości udział wzięli przyjaciele i znajomi Pawła a także członkowie Jego rodziny wraz z p. Marią Zaleską (wdową po ś.p. Pawle). Spieszyliśmy się z odsłonięciem, żeby zdążyć przed nadciągająca ulewą. Jak relacjonują uczestnicy m.in inicjator i fundator portetu w sali tradycji, Pan Konrad Gawłowski, wielkie wrażenie zrobił sygnał Rp1 „baczność” na cześć Pawła Zaleskiego nadany gwizdawką parowozu TKt48-191. Tak na marginesie, ten parowóz trafił do Chabówki w 1992 roku również z inicjatywy Ś.P. Pawła Zaleskiego.
Mamy nadzieję, że nadal będziecie nas odwiedzać, wspierać i korzystać z przejażdżek pociągami retro. Robimy wszystko, aby sformułowanie „najliczniejsza i najbardziej różnorodna kolekcja taboru zabytkowego w Polsce, również czynnego i sprawnego”, nadal było aktualne, a jest to tym bardziej trudne, że nasza załoga, mimo, że tabor jest coraz starszy i wymaga większego nakładu pracy, przez te ćwierczwiecze zmniejszyła się aż czterokrotnie.
Trzymajcie za nas kciuki i do zobaczenia w Chabówce!