Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce

PKP CARGO S. A.
Oficjalny Patron Skansenu

Od zarania dziejów kolejnictwa, wnętrza wagonów pasażerskich były również adoptowane do potrzeb specjalnych. Jednym z rozwiązań była aranżacja wnętrz wagonu jako jeżdżący hotel, w którym znajdowały się:

  • przedziały z miejscami do siedzenie i leżenia,
  • toalety wraz z prysznicami,
  • indywidualny system ogrzewania wnętrza, tak by wagon podczas postoju bez lokomotywy mógł być ogrzewany niezależnie,
  • kuchnia z pełnym wyposażeniem (kuchnia gazowa, zlewozmywak, lodówka, szafki z wyposażeniem kuchennym oraz zastawą stołową)

oraz co najważniejsze salon, czyli duże pomieszczenie w środku wagonu ze stołem i krzesłami mogącymi pomieścić wszystkie podróżujące osoby. To właśnie od tego przedziału salonowego wagony tego typu nazywano „salonkami”.

Salonki były wykorzystywane do różnych celów i przez różne instytucje. Niektóre były do wyłącznej dyspozycji Ministerstwa Komunikacji, Dyrekcji PKP, czy dla potrzeb socjalnych pracowników PKP wypoczywających w atrakcyjnych turystycznie miejscach (stacjach kolejowych) w ramach tzw. wczasów wagonowych. To już jednak historia…

Znajdująca się w Skansenie w Chabówce salonka nr 50512080911-3 Bwxz, zbudowana w 1978 roku w zakładach Cegielskiego w Poznaniu, była niegdyś w dyspozycji Południowej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w Krakowie. Z uwagi na brak zapotrzebowania na jej użytkowanie, a także bardzo dobry stan techniczny i niewielkie zużycie, została skierowana do naszego Skansenu jako czynny eksponat. Obecnie wagon posiada oryginalne malowanie z lat 80. ubiegłego wieku i jest wynajmowany Klientom przy okazji pociągów retro.

Dane techniczne

Liczba osi 4
Długość ze zderzakami 24,50 m
Rozstaw czopów skrętu 17,20 m
Prędkość maksymalna 80 km/h
Ogrzewanie indywidualne wodne
Liczba miejsc siedzących 40
Liczba miejsc leżących 22

 

Ten eksponat jest sprawny i gotów do uruchomienia

Przyjedź i zobacz

Skansen oferuje

Zwiedzanie Skansenu

Prezentujemy ekspozycję m.in. około 90 zabytkowych pojazdów szynowych: normalnotorowych i wąskotorowych

Wynajęcie pociągu retro

Wynajmujemy parowozy wraz z obsługą, wagony, składy historyczne m. in. dla potrzeb realizacji zdjęć filmowych

Rezerwacja noclegu

Dysponujemy 25 miejscami noclegowymi w pokojach 2, 3 i 4-osobowych. Goście mają do dyspozycji kuchnię, salę kominkową, grill, parking