Realizacja zdjęć do filmu „Katyń” Andrzeja Wajdy
W październiku 2006 roku parowóz Tr12-25 ze składem 6 wagonów towarowych uczestniczył w realizacji zdjęć do filmu Pana Andrzeja Wajdy pt. „Katyń”. Zdjęcia realizowano na stacji w Kasinie Wielkiej, gdzie dla potrzeb filmu zdemontowano słupy latarni oświetleniowych oraz nieczynne semafory świetlne wyjazdowe w kierunku Dobrej k. Limanowej. W celach scenograficznych zbudowano piękny stylowy budynek drużnika, który wyglądem nawiązywał do typowych budynków kolei austriackich początku XX wieku.
Na stacji w Kasinie Wielkiej realizowano zdjęcia do scen przedstawiających wywózkę polskich oficerów do obozów przejściowych.

Fot. Maciej Panasiewicz – prawa autorskie zastrzeżone
Druga seria zdjęć odbyła się miesiąc później na bocznicy własnej Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce pod Warszawą. Tym razem w kolejowych rolach udział wziął parowóz Tr12-25 oraz wagony czteroosiowe: nr 07 Ashx, 05 423 Bhxz i 05 701 Bhuxz, a także dwa towarowe kryte: 111 040 Km oraz 139 950 Kdz. Teren bocznicy Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia przygotowano jako stację kolejową Gniezdowo. Na planie filmowym w Zielonce udział wzięło ponad 150 statystów. Oprócz zabytkowego taboru z Chabówki w zdjęciach wykorzystano muzealne rekwizyty:oraz repliki starych rosyjskich samochodów „czarna wrona”. Na potrzeby zdjęć filmowych w parowozie Tr12-25 dokonano wymiany komina na nieposiadający atrapy urządzenia odiskiernego. W Zielonce realizowano zdjęcia do scen przedstawiających przyjazd pociągu NKWD z polskimi oficerami na stację Gniezdowo, skąd samochodami przewożono ich na miejsce kaźni w lesie katyńskim…
Dla nas, załogi Skansenu w Chabówce, zaproszenie do współudziału w produkcji filmu Andrzeja Wajdy o tak ważnej tematyce było wielkim zaszczytem i wyróżnieniem, ale także wielkim wyzwaniem logistycznym. Jednak dzięki wzorowej współpracy z producentem filmu cała logistyka i udział taboru zabytkowego przebiegł sprawnie i zgodnie z oczekiwaniem Klienta.
Fot. Maciej Panasiewicz – prawa autorskie zastrzeżone
Fot. Maciej Panasiewicz – prawa autorskie zastrzeżone
Fot. Maciej Panasiewicz – prawa autorskie zastrzeżone
Fot. Maciej Panasiewicz – prawa autorskie zastrzeżone