Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce

PKP CARGO S. A.
Oficjalny Patron Skansenu

Na zamówienie Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei nasz Skansen uruchomił w niedzielę 5 lipca pociąg historyczny relacji Nowy Sącz – Kasina Wielka. Skład był prowadzony lokomotywą SP42-260.

Następny przejazd w ramach omawianego projektu odbędzie się 6 września, kiedy to pod hasłem „Parowozem przez Dolinę Popradu” na szlak Nowy Sącz – Krynica wyruszy zabytkowy skład ciągnięty, zgodnie z nazwą, przez parowóz (z odrestaurowanymi wagonami z lat 1920 – 1963).
20 września pociąg wyruszy z Nowego Sącza do Biecza, a potem, czterokrotnie, przejdzie z Chabówki do Nowego Sącza. W grudniu zaplanowano kursy z Chabówki do Zakopanego oraz Mszany Dolnej.

Zgodnie z założeniami Organizatora  w trakcie każdego z przejazdów przewidziano szereg dodatkowych atrakcji (pikniki, zwiedzanie okolicy, występy zespołów muzycznych, stoiska kulinarne, rekonstrukcje historyczne, konkursy wiedzy o regionie). Co dokładnie czeka pasażerów znaleźć będzie można pod koniec miesiąca na stronie projektu kolejegalicyjskie.pl (strona zostanie oficjalnie uruchomiona 10 lipca).

Warto też przypomnieć, że niezależnie od opisywanego projektu, we wszystkie weekendy wakacyjne (soboty i niedziele do 30 sierpnia z wyjątkiem 22 i 23 sierpnia), dwa razy dziennie, z Chabówki przez Rabkę-Zdrój do Kasiny Wielkiej uruchamiamy pociągi retro prowadzone przez parowóz. Wszystkie szczegóły na ich temat wraz z rozkładem jazdy można znaleźć na stronie tutaj.

Informacji o przejazdach z Nowego Sącza można także szukać na stronie NSMK.